Nie każdy może zdaje sobie z tego sprawę, ale pierwszy telefon komórkowy został wynaleziony już ponad 35 lat temu. Nikt nie przypuszczał wtedy że już niedługo, podbije on cały świat. Gwałtowny rozwój telefonii komórkowej nastąpił w ciągu ostatnich 15 lat. Stare, wielkie i toporne telefony, zastąpiły super nowoczesne smartfony będące wszystkim tym, co w danej chwili może nam być w życiu potrzebne.
Począwszy od kalkulatora, aparatu fotograficznego a skończywszy na rozmowach. Telefon komórkowy niby pozwala szybko nawiązywać kontakt, ale czy nie jest on aby narzędziem które zamiast łączyć, dzieli?
Zbyt częste korzystanie ze smartfona może wywołać niepożądane skutki w naszym zdrowiu. Mowa tu o uszkodzeniu słuchu, kłopoty z pamięcią i koncentracją oraz problemem ze snem. Inna dość niepokojąca zależnością korzystania ze smartfona jest to, że im więcej korzystamy z niego aby być bliżej świata, tym bardziej oddalamy się od tych, którzy są obok nas.
Niedawno w związku z tym problemem utworzono Światowy Dzień bez Telefonu. Dzień ten przypada na 15 lipca. Idea tego dnia jest wyłączenie smartfona na 24 godziny oraz spędzanie tego czasu ze znajomymi, z rodziną oraz na innych czynnościach, na które z powodu korzystania z telefonu brakuje nam czasu.
Czy to Święto przyjmie się na dobre? Czy w tym pędzącym świecie stać nas na takie wyrzeczenie? Warto zadać sobie to pytanie, zanim będzie zbyt późno.