Czy dzisiejsze telefony (w roku 2021) posiadają wbudowane oprogramowanie antywirusowe?
Kwestia bezpieczeństwa w systemach mobilnych jest na wadze złota. Ma to związek z ciągle rozwijającą się bankowością elektroniczną oraz stałe rosnącymi zagrożeniami. Są nimi zmasowane ataki, na konta bankowe a celu kradzieży pieniędzy i tożsamości itp.- przykłady można by mnożyć.
Przykładowo Smartfony pochodzące z fabryk Samsunga, z linii Galaxy, nowsze Huawei, czy najświeższe modele Xiaomi i inne marki telefonów mają [b] preinstalowane lekkie aplikacje antywirusowe [/b] w swoich systemowych nakładkach. Typu McAfee, Avast jedynie w wersji podstawowej.
Jeśli mówimy o telefonach z czystym Androidem, mogą one nie aplikacji antywirusowych. Nie jest to jednak sztywna reguła mówiąca, że telefon działającą pod kontrolą systemu z czystą nakładką nie posiada żadnego antywirusa. Patrząc na samą obecność tychże programów w systemie, musimy mieć na uwadze jeden techniczny aspekt. [b] Preinstalowane lekkie aplikacje antywirusowe [/b] mają mocno okrojony interfejs zestaw funkcji ochronnych. Zatem nie oferują one pełnej i kompleksowej ochrony jak ich pełnopłatne odpowiedniki (w wersji premium).
Teraz poruszając w dalszym ciągu tematykę smartfonów, weźmy kolejny temat związany z bezpieczeństwem bankowych aplikacji zainstalowanych w telefonie.
Dlaczego lepiej mieć ochronę w najprostszej wersji niż nie mieć jej wcale podczas korzystania z telefonu?
Oczywiście na pierwszym miejscu stoi względna ochrona poprzez zabezpieczenie [b] mobilnej aplikacji bankowych [/b] przed włamaniem na konto, kradzieżą pieniędzy i ewentualną utratą tożsamości przez użytkownika.
Co, jednak gdy nie mamy żadnej formy zabezpieczeń, w tym choćby prozaicznej ochrony smartfonu?
W takiej sytuacji mam może odmówić nam uznania reklamacji i zwrotu utraconych pieniędzy z konta rachunku. Bank w czasie śledztwa nadającego kradzież pieniędzy może się powołać na brak jakiejkolwiek ochrony [b] mobilnych aplikacji bankowych. Z powodu jej braku, zaniedbania elementu ochronnego przez użytkownika, doszło do kradzieży środków finansowych z jego rachunku
Idźmy dalej w tym kierunku i poruszmy kolejną kwestie bezpieczeństwa.
Czy telefon może mieć dwie aplikacje antywirusowe?
Odpowiedź na to pytanie banalnie prosta. Nie ma żadnej technicznej przeszkody na płaszczyźnie programowej, żeby smartfon nie mógł mieć zainstalowanych w swojej pamięci [b] programy antywirusowe [/b]h więcej niż jeden.
W trakcie instalacji kilku programów może mieć miejsce inny problem.
Otóż zainstalowane programy antywirusowe w liczbie aplikacji powyżej jednej aplikacji, mogą wywołać wzajemny konflikt sprzętowy. W takiej sytuacji obydwie aplikacje wzajemnie będą siebie zakłócały, zwalczały. Traktowały siebie same jako potencjalnie niebezpieczne szkodliwe oprogramowanie. Przede wszystkim chodzi o bazy antywirusowe zawarte w konkurencyjnym rozwiązaniach, jakimi są programy antywirusowe. Ich bazy zawierające szczepionki wirusów są wówczas identyfikowane jako szkodliwe software. Wzajemnie niekorzystne oddziaływanie aplikacji powoduje wyświetlanie komunikatów na ekranie urządzenia. Są nimi ciągle zgłaszane użytkownikowi fałszywe alerty informujące o zagrożeniu.
W zasadzie to nigdy nie instalowałem antywirusa na Androidzie, ani nie słyszę o częstych przypadkach ataków na ten system. Wnioskuje, że Android jest solidnie zabezpieczony i aktualizowany.